Prezydent Sopotu: Odbywa się zamach na demokratyczne państwo | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 18.08.2016
Sopot | Autor: Redakcja

Prezydent Sopotu: Odbywa się zamach na demokratyczne państwo

Prezydent Sopotu, Jacek napisał list otwarty do: Mateusza Kijowskiego, Władysława Kosiniaka-Kamysza, Ryszarda Petru, Grzegorza Schetyny i Zygmunta Frankiewicza ze Związku Miast Polskich. Mowa w nim m. in. o „zamachu na demokratyczne państwo”, „tworzeniu struktur państwa totalitarnego” i „niszczeniu przeciwników politycznych”.

karnowskiSzanowni Państwo !

Na naszych oczach odbywa się w Polsce zamach na demokratyczne państwo. Obserwujemy naruszanie filarów naszej demokracji, tworzenie struktury państwa totalitarnego, gdzie wszystko jest podporządkowane decyzjom partyjnym. Następuje olbrzymi podział naszego społeczeństwa, w administracji oraz firmach państwowych panuje nepotyzm i kolesiostwo, brak jest jakiejkolwiek przestrzeni do dialogu społecznego i politycznego. Rządzący próbują także zmieniać naszą historię w celu zawłaszczenia ogólnonarodowych  wartości. Nowe władze chcą niepodzielnie rządzić we wszystkich obszarach i na wszystkich szczeblach. Realizują plan zamachu na demokratycznie wybrane samorządy, m.in. poprzez próbę przejęcia i sterowania Regionalnymi Izbami Obrachunkowymi.

Jednak jednym z najbardziej rażących przykładów działań rządzących jest bezwzględne niszczenie przeciwników politycznych z wykorzystaniem służb specjalnych, prokuratury i zależnych mediów.

Szanowni Państwo !

Zwracam się do Was jako do uznanych autorytetów i liderów opozycji, z prośbą, a zarazem zadaniem ratowania naszego kraju i zdecydowanej obrony tych, którzy stali się ofiarami pomówień i oszczerstw. Dzięki przyjętym niekonstytucyjnym ustawom o prokuraturze, pozbawieniu obywatelskiego nadzoru nad służbami i upolitycznieniu mediów publicznych R1; PiS dowolnie wykorzystuje te instytucje do niszczenia swoich przeciwników politycznych. Wystarczy wskazać chociażby przykłady Pana Prezydenta Lecha Wałęsy, Pana Ministra Tomasza Arabskiego, Pana Ministra Andrzeja Biernata, Pana Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza czy Pani Minister Teresy Kamińskiej. Wobec tych wszystkich znanych polityków został zastosowany jeden schemat: działanie prokuratury na  polityczne polecenie Zbigniewa Ziobry, atak służ specjalnych z jednoczesną tzw. ustawką medialną. Niestety, to wszystko odbywa się to przy bierności ze strony opozycji.

Szanowni Państwo !

Z bardzo dużym niepokojem obserwuję te działania. Tym bardziej, że taki sam schemat osiem lat temu został zastosowany wobec mnie: prowokacja, pomówienia, próba aresztu, lincz medialny. Udało mi się obronić i udowodnić swoją niewinność głównie dzięki zaufaniu mieszkańców oraz pomocy wielu przyjaciół, a niestety przy bierności wielu ówczesnych liderów politycznych, którzy uwierzyli, że ”coś na niego mają”. Wielu innym się jednak nie udało: złamano im życie i karierę. Wielu lekarzom, przedsiębiorcom,  sędziom czy politykom. Były też przypadki dramatyczne, jak śp minister Barbary Blidy czy śp ministra Wacława Niewiarowskiego.

Apeluję do Państwa o obronę wszelkimi metodami ludzi, których obecna władza pomawia, którym odmawia uczciwych procedur karnych i próbuje ich skazać zaocznie na niebyt publiczny. Historia dobitnie nam pokazuje, że tak wyglądały początki wielu dyktatur: eliminowanie niewygodnej opozycji, podporządkowanie sobie sądów i aparatu represji. Tak było w Polsce w latach 1946/47, w czasie budowy dyktatury monopartyjnej. Zapowiedzi rządzących jednoznacznie wskazują, że represje będą kontynuowane także wobec innych polityków opozycji. Dlatego konieczna jest obrona każdej osoby pomawianej i oskarżanej na polityczne zamówienie.

Jeszcze raz wzywam do działania w obronie wywalczonej i wypracowanej przez nas wszystkich demokracji, w obronie każdego obywatela niszczonego przez upartyjniony aparat represji. Za chwilę może być już za późno!

Jacek
Prezydent Sopotu

Do :

 • Trybunał Konstytucyjny
 • Sąd Najwyższy
 • Rzecznik Praw Obywatelskich
 • Naczelny Sąd Administracyjny
 • Naczelna Rada Adwokacka
 • Amnesty International
 • Helsińska Fundacja Praw Człowieka

Autor

- Gazeta Bałtycka

Wyświetlono 4 komentarze
Napisano
 1. Janusz pisze:

  Ile w sobie trzeba mieć bezczelności, buty i pogardy dla ludzi, aby będąc człowiekiem uwikłanym w afery, którego trzyma tylko na stanowisku sopocka sitwa, zabierać publicznie głos w sprawie demokracji i podstawowych wartości obywatelskich.
  Takie działanie powinno budzić powszechny wstręt. A nie budzi. Bo społeczeństwo przez minione 70 lat wychowywało się na kłamstwie i kombinacjach.

 2. Emilian pisze:

  Trochę to dziwne. Takie wołanie o demokrację w przypadku człowieka, który ma nie najlepszą reputację a i z demokracją często bywa na bakier. Jego akcje polegające na ręcznym sterowaniu miastem często wbrew prawu, albo naciąganiu prawa pod swoje koncepcje to już standard. I dziś woła o demokrację? Krzyczy o praworządność? Słabe to.

 3. kuba.barbas pisze:

  Sopot pod rzadami Karnowskiego zszedl na psy – zrobil sie plastikowo-mafijno-blacharski. Co lepsze lokale pozamykane,polikwidowane. Potworny,megalomanski dworzec Centralny (ciekaw jestem kto dostal w lape za klepniecie tego potwora). Drozyzna, chamstwo i brak pomyslu na przyciagniecie artystow, ceny z kosmosu i nachalne alfonsowstwo.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>