Większość pacjentów pozwoliłaby zoperować się robotom | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 9.06.2017

Większość pacjentów pozwoliłaby zoperować się robotom

Trzech na czterech statystycznych mieszkańców Niemiec nie ma nic przeciwko, by operował ich robot, a nie chirurg. To jeden z wniosków reprezentatywnego badania przeprowadzonego przez firmę doradczą Porsche Consulting. 41% respondentów odpowiedziało „tak”, ale z uwzględnieniem warunku, że ryzyko błędu wynikającego z działania robota będzie niższe niż w przypadku lekarza. Na stosowanie robotów medycznych nie zgadza się 23% Niemców.

Podobną otwartość Niemcy wykazują dla pomysłu, by używać robotów do opieki nad osobami starszymi. Wyciąganie pacjentów z łóżka, wydawanie lekarstw, dostarczanie pożywienia – typowe zadania opiekunów już wkrótce będą mogły być wykonywane przez komputerowo sterowane roboty. 56% respondentów zgadza się, by świadczeniem opieki zajmowały się maszyny. W ramach badania Porsche Consulting zapytało o powody tej decyzji. Roboty w roli opiekunów z powodu niedoboru wykwalifikowanego personelu zaakceptowałoby 37% ankietowanych, a kolejne 36% zgodziłoby się korzystać z pomocy robota, jeśli ten pozwoliłby im zostać w domu zamiast przeprowadzki do zakładu opieki. 29% przyjmuje możliwość oddania się pod opiekę robota z uwagi na jego całodobową dostępność, a 21% dostrzega w tym potencjalne oszczędności w porównaniu z zatrudnieniem tradycyjnego personelu. Na pomysł wykorzystania maszyn do opieki nad potrzebującymi nie zgadza się 44% badanych.

Cyfrowa opieka medyczna wymaga dostępu do wszelkich niezbędnych danych – i, jak wynika z badania, rzadko stanowi to jakikolwiek problem dla pacjentów. 71% respondentów z Niemiec natychmiast zgodziłoby się, by ich kompletna dokumentacja medyczna była zapisana np. na karcie czipowej ubezpieczenia zdrowotnego. Ci sami ankietowani nie mają nic przeciwko, by udostępniać ich dane innym lekarzom lub firmie ubezpieczeniowej. Dwie trzecie z tej grupy wymaga jednak zachowania poufności przekazywanych informacji.

Szczegóły: Medyczne Grono

Autor

- Gazeta Bałtycka

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika