IV Festiwal Kultury Białoruskiej na Pomorzu | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 12.04.2016

IV Festiwal Kultury Białoruskiej na Pomorzu

W dniach 6-11 kwietnia 2016 roku w województwie pomorskim odbył się .

koncert_kultury_bialoruskiej

W ramach Festiwalu w kilku Pomorskich miejscowościach: Gniewino, Malbork, Gdańsk, Starogard Gdański, Nowy Dwór Gdański, Wejherowo i Rumia odbyły się koncerty Estradowo-Symfonicznej Orkiestry Białoruskiego Państwowego Uniwersytetu Kultury i Sztuki pod batutą wybitnego białoruskiego dyrygenta Anatolija Kudzina. Orkiestrze towarzyszył Uniwersytecki wokalny zespół „UNIWERSUM” pod kierownictwem Tatiany Drobyszewej – sopranistki i pedagoga Białoruskiego Państwowego Uniwersytetu Kultury i Sztuki w Mińsku.

Pomysłodawcą i głównym organizatorem Festiwalu jest mieszkający na Pomorzu, a wywodzący się z Białorusi kompozytor, dyrygent i pedagog Pan Igor Jankowski. W poprzednich latach, rozpoczynając od 2013 roku na Pomorzu gościły takie białoruskie zespoły jak: Młodzieżowa Orkiestra Cymbałowa, Państwowa Orkiestra Bałałajkową, Symfoniczna Orkiestra Młodych Talentów Republiki Białoruś i Państwowy Chór Ludowy im. Ogińskiego ze Smorgoni.

W tym roku Orkiestra wykonała oryginalne opracowania ludowych białoruskich pieśni oraz najpopularniejsze przeboje światowych kompozytorów. Publiczności zaprezentowali się zarówno artyści młodego pokolenia, dopiero rozpoczynający swoją karierę, jak – finalista białoruskiego programu telewizyjnego akademii talentów, odpowiednika polskiego programu „The Voice Of Poland”, jak i ich wykładowcy. Duże wrażenie na publiczności zrobił białoruski tenor , solista Wiedeńskiej Agencji Operowej, koncertujący w najważniejszych salach operowych świata, również wykładowca Białoruskiego Państwowego Uniwersytetu Kultury i Sztuki w Mińsku. Wraz z Tatianą Drobyszewą wykonał utwór pt. „Time to say goodbye” i przez długie chwile publiczność oklaskiwała ten duet.

Na zakończenie każdego koncertu orkiestra wykonywała energiczny utwór „Rock YouLike A Hurricane” grupy Scorpions.

W trakcie koncertów publiczność była częstowana przywiezionym z Białorusi „naroczańskim” chlebem. Wśród widzów, na koncertach byli obecni także ludzie, którzy jako dzieci wraz z rodzicami przybyli z terenów dzisiejszej Białorusi na Pomorze po 1945 roku w ramach Umowy Repatriacyjnej pomiędzy byłym Związkiem Radzieckim i Polskąoraz ich potomkowie. To wywołało u nich ogrom wspomnień, a po koncertach ci ludzie jeszcze długo rozmawiali z artystami z Białorusi.

Polska i Białoruś – dwa sąsiednie kraje o bliskiej kulturze, obyczajach i tradycjach. Rozpowszechnieniem wiedzy o Białorusi, pokazaniem tego, co najlepsze u naszego sąsiada zajmuje się na Pomorzu Pomorski Oddział Wojewódzki Stowarzyszenia „Polska-Białoruś”. Obecna prawie na wszystkich koncertach Prezes Oddziału Pani Anna Firlej podkreśla, że „takie akcje służą zbliżeniu, pokazują wzajemną otwartość na siebie i pozwalają tę kulturę lepiej poznać, zgłębić. Nie jest ta wiedza jednak wystarczająco duża i trzeba jeszcze wykonać dużo pracy w tym kierunku”. Potwierdza to Pan Igor Jankowski, który mówi, że „organizując ten Festiwal, w czasie rozmów z kierownictwem sal koncertowych, wykazywali się oni daleko idącą ostrożnością w podjęciu decyzji o organizacji występu białoruskich artystów. Ich zdaniem, mało znana białoruska twórczość nie przyciągnie na koncerty widzów”. Jednak odwaga się opłaciła. Festiwal zakończył się pełnym sukcesem.

, Wiceprezes Towarzystwa Polska – Białoruś

VN:F [1.9.22_1171]
OCEŃ ARTYKUŁ
Wynik: 10.0/10 (wszystkich: 2)
IV Festiwal Kultury Białoruskiej na Pomorzu, 10.0 out of 10 based on 2 ratings

Polub Gazetę Bałtycką na Facebooku:

Autor

Redakcja

- Gazeta Bałtycka

Wyświetlono 1 Komentarz
Napisano
  1. Igor pisze:

    Bardzo dobry opus. Brawa Jan Gajdel.

    VA:F [1.9.22_1171]
     Wynik: 0 (oddano 0 głosów)

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>