Światła przeciwmgłowe – jak i kiedy ich używać? | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 10.03.2014

Światła przeciwmgłowe – jak i kiedy ich używać?

Przepisy polskiego prawa ściśle regulują użycie świateł przeciwmgłowych w trakcie jazdy. Kiedy można je włączyć, a kiedy nie? Jakie są konsekwencje niewłaściwego użycia tych świateł?

Światła przeciwmgłowe – jak ich używać?

Zima powoli odchodzi w zapomnienie, co nie oznacza, że warunki atmosferyczne będą już zawsze idealne do podróży autem. Zniknęły zaspy i ślizgawice, ale w ich miejsce mogą pojawić się utrudnienia w postaci mgieł lub deszczu ograniczającego widoczność.

W takiej sytuacji kierowcy muszą dostosować prędkość swojego auta do pogody, zachować szczególną ostrożność oraz jeśli jest to wskazane, włączyć .

Typy świateł przeciwmgłowych

Pojazd poruszający się po polskich drogach może posiadać dwa typy świateł przeciwmgłowych: przednie światła przeciwmgłowe oraz tylne. Przednie światła są światłami nieobowiązkowymi, co oznacza, że nie każde auto będzie posiadało je w standardowym wyposażeniu, w odróżnieniu od tylnych, których brak może skutkować nawet mandatem. Rozmieszczenie świateł w samochodzie uregulowane jest przez konkretne wytyczne. Przednie oraz tylne światła przeciwmgłowe nie mogą znajdować się niżej niż 25 cm nad podłożem.

Kiedy włączyć, a kiedy nie?

Przednich świateł przeciwmgłowych możemy używać w warunkach atmosferycznych, w których widoczność spada poniżej widoczności umożliwiającej normalną jazdę. Czynnikiem zmniejszającym przejrzystość powietrza nie musi być jednak sama mgła, a może nim być np. rzęsisty deszcz. Natomiast tylne światła przeciwmgłowe mamy obowiązek włączyć, kiedy warunki atmosferyczne ograniczają widoczność do 50 metrów. W momencie poprawy przejrzystości powietrza jesteśmy zobligowani do niezwłocznego wyłączenia tych świateł.

Sytuacją wyjątkową, w której kierujący pojazdem może użyć przednich świateł przeciwmgłowych, i to bez względu na panujące warunki, jest jazda samochodem po krętych drogach. Należy jednak pamiętać, że abyśmy mogli je włączyć trasa musi zostać oznaczona odpowiednimi znakami. Będą to znaki: A3 „niebezpieczny zakręt – pierwszy w prawo”, A4 „niebezpieczny zakręt – pierwszy w lewo” oraz tabliczka T5 umieszczona pod znakiem informująca o początku krętej drogi.

Częste nadużycia

Po naszych drogach porusza się wielu kierowców notorycznie nadużywających świateł przeciwmgłowych. Inni kierowcy określają ich mianem „latarników”, ponieważ jeżdżą oni z włączonymi wszystkimi światłami w aucie. Prawdopodobnie nie są oni zaznajomieni z przepisami regulującymi użycie tych świateł lub po prostu nie szanują innych kierowców na drodze. Za nadużywanie świateł przeciwmgłowych grozi mandat karny w wysokości 100 zł oraz 2 punkty karne.

Należy pamiętać, że włączanie świateł przeciwmgłowych w warunkach nie wymagających ich użycia może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Oślepiony kierowca może nie zauważyć wkraczającego na jezdnię zwierzęcia lub idącego poboczem człowieka.

na podst. Creandi.pl

VN:F [1.9.22_1171]
OCEŃ ARTYKUŁ
Wynik: 10.0/10 (wszystkich: 1)
Światła przeciwmgłowe – jak i kiedy ich używać?, 10.0 out of 10 based on 1 rating

Polub Gazetę Bałtycką na Facebooku:

Autor

Redakcja

- Gazeta Bałtycka

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>