Światła przeciwmgłowe – jak i kiedy ich używać? | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 10.03.2014

Światła przeciwmgłowe – jak i kiedy ich używać?

Przepisy polskiego prawa ściśle regulują użycie świateł przeciwmgłowych w trakcie jazdy. Kiedy można je włączyć, a kiedy nie? Jakie są konsekwencje niewłaściwego użycia tych świateł?

Światła przeciwmgłowe – jak ich używać?

Zima powoli odchodzi w zapomnienie, co nie oznacza, że warunki atmosferyczne będą już zawsze idealne do podróży autem. Zniknęły zaspy i ślizgawice, ale w ich miejsce mogą pojawić się utrudnienia w postaci mgieł lub deszczu ograniczającego widoczność.

W takiej sytuacji muszą dostosować prędkość swojego auta do pogody, zachować szczególną ostrożność oraz jeśli jest to wskazane, włączyć przeciwmgłowe.

Typy świateł przeciwmgłowych

Pojazd poruszający się po polskich drogach może posiadać dwa typy świateł przeciwmgłowych: przednie światła przeciwmgłowe oraz tylne. Przednie światła są światłami nieobowiązkowymi, co oznacza, że nie każde auto będzie posiadało je w standardowym wyposażeniu, w odróżnieniu od tylnych, których brak może skutkować nawet mandatem. Rozmieszczenie świateł w samochodzie uregulowane jest przez konkretne wytyczne. Przednie oraz tylne światła przeciwmgłowe nie mogą znajdować się niżej niż 25 cm nad podłożem.

Kiedy włączyć, a kiedy nie?

Przednich świateł przeciwmgłowych możemy używać w warunkach atmosferycznych, w których widoczność spada poniżej widoczności umożliwiającej normalną jazdę. Czynnikiem zmniejszającym przejrzystość powietrza nie musi być jednak sama mgła, a może nim być np. rzęsisty deszcz. Natomiast tylne światła przeciwmgłowe mamy obowiązek włączyć, kiedy warunki atmosferyczne ograniczają widoczność do 50 metrów. W momencie poprawy przejrzystości powietrza jesteśmy zobligowani do niezwłocznego wyłączenia tych świateł.

Sytuacją wyjątkową, w której kierujący pojazdem może użyć przednich świateł przeciwmgłowych, i to bez względu na panujące warunki, jest jazda samochodem po krętych drogach. Należy jednak pamiętać, że abyśmy mogli je włączyć trasa musi zostać oznaczona odpowiednimi znakami. Będą to znaki: A3 „niebezpieczny zakręt – pierwszy w prawo”, A4 „niebezpieczny zakręt – pierwszy w lewo” oraz tabliczka T5 umieszczona pod znakiem informująca o początku krętej drogi.

Częste nadużycia

Po naszych drogach porusza się wielu kierowców notorycznie nadużywających świateł przeciwmgłowych. Inni kierowcy określają ich mianem „latarników”, ponieważ jeżdżą oni z włączonymi wszystkimi światłami w aucie. Prawdopodobnie nie są oni zaznajomieni z przepisami regulującymi użycie tych świateł lub po prostu nie szanują innych kierowców na drodze. Za nadużywanie świateł przeciwmgłowych grozi mandat karny w wysokości 100 zł oraz 2 punkty karne.

Należy pamiętać, że włączanie świateł przeciwmgłowych w warunkach nie wymagających ich użycia może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Oślepiony kierowca może nie zauważyć wkraczającego na jezdnię zwierzęcia lub idącego poboczem człowieka.

na podst. Creandi.pl


Polub Gazetę Bałtycką na Facebooku:

Autor

- Gazeta Bałtycka

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika