Gowin nie do dymisji. Donald Tusk, minister sprawiedliwości, odwołanie Gowina | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 4.03.2013

Gowin do dymisji? Chętnie, ale tylko w oparciu o zarzuty merytoryczne a nie światopoglądowe

Gdyby Tusk dziś zdymisjonował Gowina za jego konserwatywne poglądy, straciłby na tym wizerunkowo zarówno wewnątrz partii, jak i w odbiorze publicznym. Jeśli trzeba będzie, zrobi to bez skrupułów, ale uzasadni względami merytorycznymi. A takich jest sporo. 

bardzo subtelnie i łagodnie porusza się w świecie polityki widzianej oczami mediów. W taki sam łagodny sposób usuwa swoich najmocniejszych przeciwników wewnątrz partii. Od lat tak buduje swój wizerunek, który oczywiście nie ma wiele wspólnego z tym, co faktycznie dzieje się w politycznych gabinetach i z jaką bezwzględnością traktuje partyjnych kolegów.

Gdyby premier dziś odwołał ministra sprawiedliwości, w dodatku tylko dlatego, że ten jest konserwatystą i twardym przeciwnikiem ustawy o związkach partnerskich – takie posunięcie stałoby w całkowitej sprzeczności z jego dotychczasowym wizerunkiem łagodnego, merytorycznego premiera.

Gowin, jeśli stanie się faktycznym zagrożeniem dla Tuska (dziś nic na to nie wskazuje), oczywiście zostanie odwołany, ale nastąpi w sposób spektakularny, np. po tzw. „przeglądzie rządu”, czyli posunięciu będącym w podręcznym i chętnie wykorzystywanym arsenale narzędzi propagandy politycznej obecnej ekipy rządowej.

Wówczas okaże się, że Gowin „nie przeprowadził reformy sądownictwa”, „nie dokonał deregulacji zawodów”, „nie usprawnił systemu” i ogólnie „nie sprostał zadaniom, jakie zostały mu postawione”. Oczywiście są i poważniejsze powody do dymisji – choćby wątpliwości ws. zakupu budynku dla sądu w Gdańsku, gdzie CBA podejrzewa „obejścia ustawy o zamówieniach publicznych”.

Dymisja w oparciu o tzw. „merytoryczne argumenty” będzie dla Tuska czystym wizerunkowym zyskiem. Premier pokaże w ten sposób, że kontroluje swoich ministrów, że potrafi podejmować trudne decyzje, że zależy mu na zmianach. Pokaże to, co pokazuje od lat, czyli dobrą strategię wizerunkową. Nic więcej.

VN:F [1.9.22_1171]
OCEŃ ARTYKUŁ
Wynik: 10.0/10 (wszystkich: 5)
Gowin do dymisji? Chętnie, ale tylko w oparciu o zarzuty merytoryczne a nie światopoglądowe, 10.0 out of 10 based on 5 ratings

Polub Gazetę Bałtycką na Facebooku:

Autor

Michał Lange

- dr n. hum., publicysta i komentator. Twórca niezależnych mediów. Autor analiz dotyczących PR, języka polityki i marketingu politycznego.Twitter: @MichalLange

Wyświetlono 2 komentarze
Napisano
 1. ABC pisze:

  Gowin konserwator zabytkow – wielki hamulcowy rozwoju.

  VA:F [1.9.22_1171]
   Wynik: +3 (oddano 3 głosów)
 2. Gowin zostanie wywalony w najblizszym czasie bo Tusk nie toleruje takich jak on.

  VA:F [1.9.22_1171]
   Wynik: +2 (oddano 2 głosów)

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>