Cmentarz Łostowicki do rozbudowy. Będzie ponad 3 tys. nowych miejsc grzebalnych | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 1.07.2013

Cmentarz Łostowicki do rozbudowy. Będzie ponad 3 tys. nowych miejsc grzebalnych

W związku z malejącą liczbą miejsc do pochówku Miasto Gdańsk zdecydowało się na rozbudowę Cmentarza Łostowickiego. Pod zabudowę przeznaczono 2,2 hektara terenu, na którym powstanie ok. 3250 tysięcy nowych miejsc grzebalnych, alejki, mała architektura.

Cmentarz Łostowicki do rozbudowy

Teren o którym mowa usytuowany jest na końcu istniejącego dziś cmentarza – ograniczony ulicami Cedrową i Olchową. Powstanie tam 16 nowych kwater, przy czym:

  • w pierwszym etapie 5 kwater, ok. 750 miejsc – do 30 października 2013 roku,
  • w drugim etapie 11 kwater, ok. 2500 miejsc – do 30 czerwca 2014 roku.

Koszt rozbudowy cmentarza poznamy po przetargu, który w poniedziałek 1 lipca ogłosiła Dyrekcja Rozbudowy Gdańska. Otwarcie ofert nastąpi 18 lipca o godz. 10.00.

Na terenie Gdańska znajduje się 9 cmentarzy komunalnych o łącznej powierzchni ponad 93 hektary. Tylko Cmentarz Łostowicki dysponuje jeszcze wolnymi miejscami.

Reagując na potrzebę zapewnienia kolejnych miejsc pochówku Miasto Gdańsk zdecydowało, że na zamkniętych już gdańskich nekropoliach komunalnych powstaną kolumbaria. Nisze do pochówku zostaną wybudowane na cmentarzach: Oliwskim, Centralnym (Srebrzysko), Sobieszewskim, Nowy Salwator, Garnizonowym oraz św. Jadwigi. Jest to pierwsza umowa koncesji na roboty budowlane w Gdańsku. Umowę podpisano z firmą Zieleń Sp. z o.o.

Do końca września roku 2016 powstanie ogółem 2422 nowych nisz do pochówków urnowych, przy czym jako pierwsze będzie budowane kolumbarium na cmentarzu Oliwskim na którym powstaną 384 nisze.

Planowany termin jego oddania do użytku to koniec września 2014 r.


Polub Gazetę Bałtycką na Facebooku:

Autor

- dziennikarz Gazety Bałtyckiej.

Wyświetlono 1 Komentarz
Napisano
  1. Małgorzata pisze:

    A może pora, na kremacje I ROSĄDEK. Niedługo miejsc dla żywych zabraknie. Człowiek uczy się najlepiej przez własna kieszeń. Bardziej miastu opłaca się chyba dopłacić do pogrzebowego z tysiaka jeśli ktoś zdecydowany na kremację. Kochani rodacy trudno ,tradycja tradycją, ale dynamika czasów jest inna niż przed laty

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>