Protest podwykonawców Hydrobudowy. Ulice Gdańska mogą być zakorkowane | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 18.06.2012

Podwykonawcy Hydrobudowy mają protestować na ulicach Gdańska

Na dziś planowany jest protest podwykonawców Hydrobudowy w Gdańsku (zgłoszone zostało zgromadzenie publiczne w godz. 16.30-20.30 na ul. Kościuszki w pobliżu Galerii Bałtyckiej).

Istnieje zagrożenie, iż zgromadzenie będzie powodowało utrudnienia w ruchu.

W związku z tym, przypominamy, iż ZTM, ZKM i uruchamiają jutro wszystkie dostępne środki transportu.

apelują o korzystanie jutro z komunikacji miejskiej!

Schemat kursowania komunikacji miejskiej w poniedziałek, 18 czerwca w Gdańsku:

Zmiany tras linii 174, 200, 205, 207, 232 i 256

Zamknięta dla ruchu ul. Kolejowa. Stąd, od około godz. 10:00 do końca dnia, trasy linii autobusowych 174, 200, 205, 207, 232 i 256 zostaną skrócone do przystanku Gdańsk-Dworzec Główny.

Ul. Jana z Kolna, Węzeł Kliniczna i ul. Marynarki Polskiej

Od około 16.30 do zakończenia akcji odwozowej kibiców meczu cała ul. Jana z Kolna i ul. Marynarki Polskiej oraz Węzeł Kliniczna zostaną zamknięte dla ruchu ogólnego. Zmiany te będą miały wpływ na kursowanie tramwajów w tym rejonie. Wszystkie linie autobusowe bez zakłóceń dojadą do pętli Jana z Kolna.

W tym czasie:

 • tramwaje linii 8 zostaną skierowane – w obu kierunkach – na trasę objazdową: Jelitkowo – Zaspa – Opera – Zwycięstwa – Dworzec Główny – Stogi Plaża.
 • tramwaje linii 7 i 14 kursują wyłącznie do około 16.30.
 • do. 16.30 linia tramwajowa 10 funkcjonuje na stałej trasie. Od 16.30 tramwaje tej linii pojadą na trasie zmienionej: Siedlce – Dworzec Główny – Zwycięstwa – Opera – Hallera – Brzeźno – Nowy Oliwska i będą kursowały co 20 minut do końca dnia.
 • od 16.30 tramwaje linii 4 w obu kierunkach zostaną wycofane z ul. Klinicznej i Marynarki Polskiej i pojadą trasą zmienioną: Zaspa – Mickiewicza -Brzeźno – Nowy Port (Oliwska).

Tramwaje linii 9 kursują wyłącznie do 16.00.

Tymczasowa linia tramwajowa 94 dla mieszkańców Letnicy

Z uwagi na zamknięcie dla zwykłego ruchu tramwajowego ul. Marynarki Polskiej, od około godziny 16:40 do końca dnia zostanie uruchomiona tymczasowa linia 94 na trasie z Nowego Portu (pl. Wolności) do Letnicy (skrzyż. Marynarki Polskiej / Uczniowska). Linia będzie funkcjonowała co 20 minut i będzie obsługiwana „wahadłowo” tramwajem dwukierunkowym po jednym torze (tor w kierunku Nowego Portu).

Przystanek początkowo-końcowy w Nowym Porcie dla tej linii zostanie zlokalizowany na Placu Wolności, tuż przed skrzyżowaniem ul. Wolności/ Marynarki Polskiej. Na trasie przejazdu tramwaje tej linii będą się zatrzymywały na przystankach „Wyzwolenia”, i „Śnieżna”.

Mieszkańcy Letnicy mogą również skorzystać bezpłatnie z linii SKM na trasie Gdańsk Główny – Gdańsk Stadion Expo.

Także do nocy 01./02.07.2012 włącznie godziny funkcjonowania linii 2, 3 i 6 zostały wydłużone do około godz. 02:30 w nocy. Kursy są realizowane z częstotliwością co 20 minut.

Dojazdy na stadion SKM

Od 16.00 do rozpoczęcia meczu, oraz po zakończeniu meczu do 02:00 w nocy będą kursowały co 12 minut Szybkiej Kolei Miejskiej na trasie z Gdańska Głównego do przystanku Gdańsk Stadion Expo. Odjazdy na dworcu Gdańsk Główny będą się odbywać z peronu 3. Na trasie przejazdu, pociągi SKM nie będą się zatrzymywać na żadnym dodatkowym przystanku. Przejazdy tymi pociągi będą dla wszystkich (również dla pasażerów nie posiadających biletu wstępu na stadion) bezpłatne.

Specjalna linia tramwajowa 60

Od 16.30 do godzin zakończenia akcji odwozowej kibiców ze stadionu, zostanie uruchomiona dedykowana linia tramwajowa na trasie: Centrum – Brama Wyżynna – Dworzec Główny – Jana z Kolna – Stadion (pętla Kliniczna). Od pętli Kliniczna do stadionu kibice dojdą na pieszo.

Tramwaje tej linii będą kursowały co 3 minuty. Z uwagi na bezpieczeństwo ruchu, przystanki na trasie przejazdu tej linii w ciągu ul. Jana z Kolna/Marynarki Polskiej: „Stocznia SKM” (w obu kierunkach), „Stocznia Północna” (w obu kierunkach), „Twarda” (w obu kierunkach) nie będą obsługiwane!

Linie ekspresowe C1, C2 i P+R

W dniu 14.06.2012 bezpłatna autobusowa linia ekspresowa C1 (Lotnisko/Airport – Dworzec Główny/City Centre) będzie funkcjonować ze zwiększona częstotliwością co około 8 minut. Dodatkowo, na trasie przejazdu zostanie uruchomiony przystanek P+R Auchan” – zlokalizowany w zatoce przystankowej na parkingu CH Auchan. Od 17:00 do godz. rozpoczęcia meczu oraz w okresie po zakończeniu meczu zostanie uruchomiona bezpłatna linia ekspresowa C2 z portu lotniczego bezpośrednio do stadionu. Przystankiem początkowo-końcowym w rejonie stadionu jest nowa pętla autobusowa przy ul. Kochanowskiego (w rejonie czerwonego wiaduktu w ciągu ul. Uczniowskiej).

Aby usprawnić dojazd na stadion i powrót z niego kursuje dodatkowa linia autobusowa Bałtycka – Kochanowskiego. Na jej przystankach zatrzymują się też autobusy linii C2. Dla jasności – dodatkowa linia – również nosi nazwę C2.

Przystanki C2:

 • Galeria Bałtycka (jak 124 do Zaspy i 110 do Portu Lotniczego)
 • Legionów (jak 124 do Zaspy i w zatoce przystankowej dokładnie naprzeciw, w kier. lotniska)
 • Kościuszki (na ul. Kościuszki w rejonie skrzyżowania z ul. Kochanowskiego)

Po zakończeniu meczu, wg potrzeb będą uruchamiane autobusy specjalnej linii P+R, którą będzie można dojechać bezpośrednio (czyli bez żadnych dodatkowych przystanków po trasie przejazdu) ze stadionu do parkingów zlokalizowanych w ciągu al. Armii Krajowej (P+R Łostowicka/Armii Krajowej) oraz na parkingu CH Auchan (P+R Auchan).

O 23.05, 23.15 i 23.25 z przystanku Al. Hallera (w ciągu ul. Czarny Dwór) odjadą dodatkowe autobusy linii 148 do Żabianki SKM.

Trasa linii nocnej N6

W nocy 14/15.06.2012, linia nocna N6 będzie funkcjonować na stałej trasie przez ul. Marynarki Polskiej. W przypadku wydłużenia godzin akcji rozprowadzania kibiców w ciągu ul. Marynarki Polskiej (czyli później niż godz. 23:30), autobusy linii N6 będą kierowane na trasę zastępczą przez al. Zwycięstwa – Hallera – Brzeźno (z zajazdem do Nowego Portu).

Strefa Kibica na Placu Zebrań Ludowych

Komunikacja miejska zostanie zasilona dodatkowymi kursami:

Linie tramwajowe

Godziny funkcjonowania linii 2, 3 i 6 zostaną wydłużone do około 02.30 w nocy. Kursy będą realizowane z częstotliwością co 20 minut. Po zakończeniu imprezy zostaną uruchomione z przystanku „Brama Oliwska” specjalne kursy na liniach:

 • 2 do Łostowic Świętokrzyskiej
 • 2 do Oliwy przez Zaspę
 • 3 do Brzeźna
 • 3 do Stogów przez Przeróbkę
 • 6 do Jelitkowa przez Wrzeszcz-Oliwę

Linie nocne

Ze zwiększoną częstotliwością będą funkcjonować linie nocne:

 • N3 w obu kierunkach z Wrzeszcza PKP do Dworca Głównego przez Port Lotniczy (przez całą noc wzrost częstotliwości do co około 40 minut)
 • N5 w obu kierunkach z Dworca Głównego do Pruszcza Gdańskiego przez Orunię (do godz. 02: wzrost częstotliwości do co około 40 minut). O godz. 00:25 z Dworca Głównego do Pruszcza zostanie wykonany dodatkowy kurs.
 • N6 w obu kierunkach z Niedźwiednika do Żabianki SKM przez Piecki-Migowo, Letnicę, Nowy Port, Brzeźno, Przymorze (przez całą noc wzrost częstotliwości nawet do co 20 minut)

Na linii N9 (do Przegaliny przez Rudniki-Sobieszewo) zostanie uruchomiony dodatkowy kurs o godz. 01:25 z Dworca Głównego.

Mieszkańcy Oruni Górnej, Łostowic i innych osiedli południowych powinni skorzystać z linii tramwajowych 2 i 6 do pętli „Łostowice Świętokrzyska”, gdzie na pasażerów będą czekały dodatkowe autobusy linii nocnych:

 • N1 do Oruni Górnej
 • N4 do Jaworzniaków przez Zakoniczyn
 • N13 do Olimpijskiej.

Polub Gazetę Bałtycką na Facebooku:

Autor

- dziennikarka Gazety Bałtyckiej.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>