Naukowcy wyjaśnili, dlaczego mężczyźni żyją krócej
Genetykom z uniwersytetu w Uppsala na czele z Larsem Forsbergiem udało się dowiedzieć, dlaczego mężczyźni żyją mniej, aniżeli płeć piękna. W sumie, jak się spodziewano, trzeba winić za to chromosom.
Najnowsze badania szwedzkich naukowców dowodzą wyraźną korelację między utratą chromosomu Y w komórkach krwi i krótszym życiem mężczyzn, co prowadzi do większego ryzyka śmierci z powodu raka narządów wewnętrznych.
Wiadomo, że mężczyźni żyją krócej od kobiet. Co więcej, często cierpią na raka i mają większą śmiertelność z tego powodu. Wszystko ze względu na to, że w ciągu lat dochodzi do zmian DNA w komórkach, które związane są z poważnymi chorobami, takimi jak rak czy cukrzyca.
W czasopiśmie Nature Genetics zostały opublikowane wyniki próbek krwi ponad 1600 starszych mężczyzn. Stwierdzono w nich, że zmiana genetyczna najczęściej objawia się w postaci utraty chromosomu Y w białych krwinkach.
Obserwacje uczestników eksperymentu prowadzono przez wiele lat. Genetycy znaleźli wyraźny związek pomiędzy utratą chromosomu Y a spadkiem średniej długości życia.
Chromosom Y, rzecz jasna, dotyczy tylko mężczyzn. Obecność chromosomu Y wraz z chromosomem X w jądrze komórki determinuje u człowieka płeć męską i uczestniczy w rozwoju plemników. Na razie jednak panuje powszechny pogląd, że zawierają one za mało informacji genetycznej i wnioski są nieco naciągane. Chromosom Y odgrywa ważną rolę w zwalczaniu nowotworów i pozwala wyjaśnić, dlaczego panowie chorują częściej na raka niż panie. Tak więc analiza męskiego chromosomu Y może być w przyszłości użyteczna, aby przewidzieć ryzyko chorób nowotworowych.
Źródło: Комсомольская правда