Olimpiada szachowa | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 12.08.2014

Olimpiada szachowa

Wydarzenia rangi olimpiady, jeśli nie dotyczą „piłki kopanej”, naszych mediów nie interesują. Stąd kompletny brak informacji o tym, co dzieje się w Norwegii. A tam, w miejscowości TromsØ (położonej za kołem podbiegunowym) od kilku dni trwa szachowa olimpiada.

Szachy

Grają i panie, i panowie. Polskie reprezentacje grają ze zmiennym szczęściem, przy czym panie, tradycyjnie, zajmują pozycję nieco lepszą niż panowie.

dziewięciu rundach nasze szachistki zgromadziły 4 punktów meczowych (22 punkty z 36 możliwych do zdobycia) i współdzielą miejsca od czwartego do siódmego. Na dwie rundy przed końcem zachowują realne, acz niewielkie szanse na medal. Prowadzą Rosjanki.

Panowie zgromadzili do tej pory 3 punktów meczowych (25 z 36). Dzielą miejsca od ósmego do dwudziestego. Panowie także, przy sprzyjających okolicznościach i koniecznej dozie szczęścia, mogą jeszcze pokusić się o medalowy sukces.

Na dwie rundy przed końcem prowadzą Chińczycy i Francuzi, mający 5 punktów meczowych. Dla mnie największą sensacją jest stosunkowo słaba gra Rosjan i bardzo wysoka pozycja Francuzów. Szkoda, że informacji o postawie polskich szachistek i szachistów niewiele można się dowiedzieć z polskich mediów. Zainteresowanych szczegółami odsyłam np. do strony chess24.com.

Autor

- publicysta, komentator i felietonista.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>