Miejsce Ukrainy jest w świecie sowieckim | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 4.08.2016

Miejsce Ukrainy jest w świecie sowieckim

W ukraińskim parlamencie złożono projekt uchwały, która mówi o „ludobójstwie Ukraińców, którego dopuścili się Polacy”. Projekt złożył niezależny deputowany Ołeksij Musij.

Petro Poroszenko oficjalnie prezydentem Ukrainy

Jeśli ów projekt będzie procedowany, oznaczać to będzie, że wśród ukraińskich polityków wciąż drzemią duchy banderowskich barbarzyńców, którzy w sposób bestialski mordowali polską ludność. Pewne jest to, że mamy obecnie do czynienia z niesłychaną arogancją i butą ukraińskich polityków, a to z kolei powinno postawić pod znakiem zapytania jakąkolwiek współpracę pomiędzy naszymi krajami.

Konflikt między Polską a Ukrainą jest korzystny dla Rosji i wspomniany na wstępie „niezależny deputowany” wcale nie musi być niezależny – może być np. politykiem prorosyjskim, który realizuje konkretne zadania albo wręcz wykonuje rozkazy płynące z Moskwy. Nie zmienia to jednak faktu, że w ukraińskim społeczeństwie wciąż istnieje potężny problem z rozliczeniem się z przeszłością.

Gdy do tego dodamy fakt upamiętniania Stefana Bandery poprzez nadawanie jego imienia ukraińskim ulicom, szkołom i skwerom, a w podręcznikach do historii młodym Ukraińcom tłumaczy się, na czym polegało Bandery – relacje polsko-ukraińskie nie mogą być dobre i dobre po prostu nie będą.

Jeśli Ukraina myśli o wejściu do UE, musi zacząć myśleć po europejsku i próbować zrozumieć, na czym polegają wartości świata zachodniego. Dziś mentalne zakorzenienie Ukraińców w postbizantyjskim świecie sowieckim, w świecie odwróconych wartości – jest tak głębokie, że trudno jest dostrzec jakiekolwiek przesłanki uprawniające do myślenia o Ukrainie jako ewentualnym członku europejskiej wspólnoty.

To z kolei każe sądzić, że druga (po pomarańczowej) ukraińska rewolucja, skończy się niepowodzeniem i Ukraina za kilka lat powróci pod wpływy rosyjskie. Ale chyba tak naprawdę właśnie przy Rosji jest i zawsze było miejsce tego kraju.

Autor

- dr n. hum., publicysta i komentator. Twórca niezależnych mediów. Autor analiz dotyczących PR, języka polityki i marketingu politycznego.Twitter: @MichalLange

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika