Jakie inwestycje planowane są w Gdyni? | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 18.10.2018

Jakie inwestycje planowane są w Gdyni?

Wybory samorządowe już 21.10.2018 roku. Czy włodarze kandydujący na wójtów, burmistrzów, prezydentów miast rzetelnie przedstawiają swoje wyborcze propozycje? Na przykładzie Gdyni można powiedzieć, że chyba nie di końca.

Władze Miasta Gdyni, proponują następujące inwestycje:

 1. Budowę Nowej Mariny.
 2. Wybudowanie nowej Dzielnicy Gdyni na terenie Międzytorza, należącej do PKP, inwestycja ta wedle publicznych zapowiedzi miała być zrealizowana przez Grupę Semeko.
 3. Budowę nowego mola rybackiego na gruncie po Dalmorze należącym do PHN.
 4. Inwestycje przez firmę Vastint, przy Skwerze Kościuszki, na terenach multikina w Gdyni.
 5. Rozwiązanie problemów Węzła Komunikacyjnego ulic : Morska, Śląska i 10 Lutego w Gdyni.

Plany duże i ambitne, warto sprawdzić jaki jest obecny stan inwestycji wyżej przedstawionych projektów.

Władze Gdyni w 2016 roku zatwierdziły projekt rozbiórki oraz budowlany i wydano niezbędne pozwolenia na: „rozbiórka budynków klubów żeglarskich oraz budowa wielofunkcyjnego zespołu zabudowy. Nowa Marina – Gdynia” z garażem podziemnym i instalacjami wod. – kan.

Inwestycja na terenie Międzytorza, należącym do PKP, jest w powijakach, gdyż do dnia dzisiejszego Miasta Gdyni, nie wydał żadnej decyzji w zakresie zabudowy terenów należących do PKP nazywanych międzytorzem.

Natomiast inwestycja dotycząca budowy Mola Rybackiego jest na etapie ustalania szczegółów związanych z gromadzeniem dokumentacji techniczno–projektowej. Teren Mola Rybackiego został w części objęty decyzją dotyczącą pozwolenia na budowę w zakresie:

 1. Dwóch budynków mieszkalno – handlowo – usługowych.
 2. W zespole YACHT PARK z układem drogowym wjazdami do garaży.
 3. Instancja przewiduje również infrastrukturę : wodociągową, sanitarną, sieć elektryczna wraz oświnieniem.

Ponadto w Zarządzie Dróg i Zieleni w Gdyni uzgodniono projekt układu komunikacyjnego obejmującego część ul. Waszyngtona, Hryniewickiego oraz Płażyńskiego i 27 KD-D dla budowy budynku biurowego Office, umowa nie została jeszcze podpisana, niestety jeszcze termin rozpoczęcia inwestycji nie jest znany.

Firma Vastist będzie realizować inwestycje mieszkalno–usługową wraz z przestrzenią biurowo – usługową, na terenie ulic Waszyngtona i części ulicy Hryniewieckiego w Gdyni. W ramach tej inwestycji Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni uzgodnił projekt układu komunikacyjnego obejmującego ulice Waszyngtonta wraz ulicą Hryniewickiego i al. dla budowy 6-kondygnacyjnego budynku mieszkalno – usługowego i 5 kondygnacyjnego biurowego.  Już podpisano w tej sprawie umowę ze Skarbem Państwa.

Miasta Gdyni nie posiada jednak żadnej wiarygodnej informacji dotyczącej tego, jakie koszty poniosą mieszkańcy z tytułu realizacji wyżej omówionych inwestycji. Obecne władze Gdyni zapowiadają również budowę buspasów na wybranych odcinkach ulicy Morskiej, które to mają być zakończone do końca lutego 2019 roku. Miasto również planuje utworzenie węzła integracyjnego Gdynia Chylonia, już ogłoszono przetarg na wybór wykonawcy robót.

Ponadto Wydział Inwestycji w Gdyni zakończył wykonanie inwestycji rozbudowania skrzyżowania ulicy 10 Lutego z ulicami Dworcowej i Podjazd w Gdyni wraz z budową kładki pieszo-rowerowej nad ulicą Podjazd oraz ogłoszono przetarg na wybór wykonawcy inwestycji rozbudowania ulicy Chwarznieńskiej, Rolniczej, Małokackiej, Kwiatkowskiego, Dąbka. Jak wskazują władze miasta, wskazane wyżej inwestycji poprawią funkcjonowanie komunikacji miejskiej.

Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni, po wielu latach dostrzegł konieczność modernizacji ulicy Śląskiej, Morskiej i 10 Lutego, jednak jak wynika z informacji uzyskanej od Wiceprezydent Miasta Gdyni Pani Katarzyny Gruszeckiej – Spychały w ramach informacji publicznej, Gdynia nie widzi problemów z przemieszczeniem się z ulicy Śląskiej 21 do ulicy 10 Lutego.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że sprawa ulic Śląskiej 21 i ulicy 10 Lutego jest obecnie analizowana przez Rzecznika Praw Obywatelskich pod kątem osób niepełnosprawnych i starszych mieszkających w rejonie.

Autor

- Zastępca Redaktora Naczelnego Gazety Bałtyckiej, dziennikarz śledczy. Specjalizuje się w tematyce społeczno-prawnej. Archiwista II stopnia (kursy archiwalne w Archiwum Państwowym w Gdańsku), Członek stały Stowarzyszenia Archiwistów Polskich (prawo do prowadzenia badań historycznych), miłośnik Gdyni, członek Towarzystwa Miłośników Gdyni. Hobby – prawo. Jest członkiem Związku Harcerstwa Polskiego.

Wyświetlono 6 komentarzy
Napisano
 1. edward pisze:

  co mnie interesuje nowa marina jak od lat jezdzę w gdyni po dziurawych drogach ?! pan szczurek prowadzi remont dróg po 10 m , dalej dziury , przykłedem Al. zwycięstwa , ul legionów , skrzyzowanie stryjskiej , a do tego na al. zwycięstwa odbywają się nocne wyścigi motocyklowe. Czy marina jest dla gdynian ? Marina jest dla kilku bogaczy , a co z nami , gdynianami ??????????

 2. Paweł pisze:

  Wymienione inwestycje to w większości inwestycje prywatnych deweloperów, a nie miejskie. Z miejskich zostają buspasy na Morskiej – trochę słabo.

 3. Jaro pisze:

  26 lat mieszkałem w Gdyni. Niestety wyjechałem. Ale przyjeżdżając do miasta Gdyni pociągiem nie raz i…. Zawsze zauważam jedna rzecz kiedy jestem odbierany z dworca Gdynia Glowna. Brak pożądanego parkingu i ochydnym sąd który wali po oczach komuna i zaniedbanym budynkiem. A przecież mnóstwo turystów przyjeżdża do miasta pociągiem i pierwszy kontakt z miastem jest po wyjściu z dworca, nikt nie laduje odrazu na skwerku czy pięknym bulwarze .Przystanie jachtowe, wieżowce no pięknie ale dla kogo? Przeciętny gdynianin obejdzie sie smakiem bo jachtu i tak nie ma. Co z miejscami pracy? Rozumiem ze w centrum miasta stocznie to zmora ale stocznia Gdynia czy Marynarki Wojennej ? Takie rzeczy trzeba zadbać i pielęgnować, budować nowe miejsca pracy a nie ze stocznia Nauta zniknie i 500 czy 1000 miejsc pracy a w przystani znajdzie prace moze z 50. A co z reszta ludzi?. Jak ludzie bedą mieli prace to bedą kasę wydawać a pieniądze beda po czesci trafiać do kady miasta, jak bedzie w kasie miasta kasa to miasto bedzie miało w co inwestować .Widac ci ma stołkach myślą odwrotnie.

 4. Maryjan pisze:

  Gdynia jest piękna i super mi się tu mieszka. Oczywiście, że każde miasto ma swoje mankamenty i bolączki, ale w perspektywie innych wielkich miast Gdynia wypada naprawdę dobrze. W każdym mieście znajdzie się pewna grupa narzekających, ale naukowe badania dowodzą, że do tej grupy należą byli mieszkańcy wsi którzy teraz osiedlili się w mieście i mają w genach ciągłe narzekanie !!

 5. Klaudia pisze:

  mnie to się Gdynia i ogólnie pomorze kojarzy tylko z tymi apartamentami :D. Co roku z mężem jeździmy do miejscowości Rowy, do apartamentu, który wynajmujemy na tydzień. Tak swoją drogą ten kto zarabia na tych wynajmach to na prawdę robi interesy życia, tam cały czas są ludzie, jest taki popyt na wynajem takich mieszkań, że masakra 😮

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>