Prezydent Gdyni pod lupą Rzecznika Praw Obywatelskich | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 18.01.2016

Prezydent Gdyni pod lupą Rzecznika Praw Obywatelskich

Czy Gdynia jest miastem bez barier? Sprawdzi to Rzecznik Praw Obywatelskich, który przyjrzy się również temu, czy prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek dopełnił swoich obowiązków w związku z modernizacją i przystosowaniem do potrzeb osób niepełnosprawnych.

NiepełnosprawnyKłopoty Dyrektora Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni. Czy jest to wynik braku odpowiedniego nadzoru ze strony prezydenta Gdyni? Nie ulega wątpliwości, że Gdynia dyskryminuje osoby poruszające się za pomocą wózków inwalidzkich. Tym samym należy obalić mit o tym, że jest to miasto przyjazne osobom niepełnosprawnym.

Czy Prezydent Gdyni, Wojciecha Szczurka sprawuje właściwy nadzór nad Zarządem Dróg i Zieleni? Tym zagadnieniem postanowił zając się Rzecznik Praw Obywatelskich.

Wedle prawa Prezydent Gdyni, sprawuje kontrolę nad Zarządem Dróg i Zieleni, powołuje dyrektora tej instytucji oraz ustala jej budżet inwestycyjny.

W dniu 30.12.2015 roku Rzecznik Praw Obywatelskich, Adam Bodnar podjął postępowanie wobec Gdyni w kierunku naruszenia praw obywatelskich przez władze Gdyni, a tym przez samego Prezydenta Gdyni Wojciech Szczurka. Zagadnienia, które legły u podstaw kontroli RPO opisywaliśmy w artykułach: Nowe rozwiązanie dla gdyńskich Działek Leśnych oraz Gdynia: Dzielnica Działki Leśne odcięta od świata

W związku z rozpatrywaniem przez Rzecznika Praw Obywatelskich sprawy, należy zwrócić uwagę na problem dyskryminacji w przestrzeni miejskiej, która wiąże się z obowiązkiem podejmowania przez przedstawicieli władz publicznych działań mających na celu zapewnienie równego traktowania, m.in. ze względu na niepełnosprawność.

Umożliwienie osobom z niepełnosprawnością mobilności osobistej ma istotne znaczenie dla ich samodzielności i niezależności, a tym samym dla aktywizacji zawodowej i społecznej. Gdynia i jej Prezydent, w celu popierania możliwości zatrudnienia i rozwoju zawodowego osób z niepełnosprawnościami na otwartym rynku pracy, powinny w szczególności znosić bariery, które osoby te napotykają w codziennym życiu, w tym w drodze do pracy.

Rzecznik Praw Obywatelskich będzie badał, czy Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek dopełnił swoich obowiązków, gospodarując środkami finansowymi na przeprowadzenie modernizacji centrum Gdyni. Trzeba tu zaznaczyć, że że prezydent miasta jest organem władzy wykonawczej, dyrekcja oraz budżet Zarządu Dróg i Zieleni są bezpośrednio od prezydenta uzależnione, tak więc należy zapytać czy obecny problem ZDiZ nie jest wynikiem braku odpowiedniego zarządzenia inwestycjami w Gdyni?

Jak wynika z informacji naszej Redakcji, Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do wysoko opłacanego Dyrektora Zarządu Dróg i Zieleni w Gdynia Romana Witowskiego z wnioskiem o:

 • Informacje jakie są możliwości do podjęcia działań w zakresie przystosowania infrastruktury ulicy Śląskiej oraz ulicy Podjazd w Gdyni do potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowa oraz o planowanych pracach przez Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni w tym obszarze.
 • Jak wynika z naszych informacji działania Rzecznika nie ograniczą się do proceduralnych działań, Rzecznik planuje też wyciągnięcie odpowiedzialności wobec władz Gdyni.

Czy to jest koniec mitu o Gdyni bez barier?

Autor

- dziennikarz śledczy Gazety Bałtyckiej, kierownik redakcji ds. rozwoju. Specjalizuje się w tematyce społeczno-prawnej. Archiwista II stopnia (kursy archiwalne w Archiwum Państwowym w Gdańsku), Członek stały Stowarzyszenia Archiwistów Polskich (prawo do prowadzenia badań historycznych), miłośnik Gdyni, członek Towarzystwa Miłośników Gdyni. Hobby – prawo. Jest członkiem Związku Harcerstwa Polskiego.

Wyświetlono 5 komentarzy
Napisano
 1. Ania pisze:

  Jestem osobą niepełnosprawną w stopniu znacznym. Bezwzględnie nie zgadzam się z opinią autora artykułu. Nie twierdzę, że Gdynia jest w 100% dostosowana, jednakże podejmuje się bardzo dużo działań na rzecz osób mniej sprawnych i na dostępności przestrzeni publicznej. Pod koniec ubiegłego roku pod tym kątem badano m.in. Oksywie. W przeprowadzanych badaniach uczestniczyły przede wszystkim osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności i to one przedstawiały swoje sugestie.

 2. Pat pisze:

  Proszę niech autor nie popełnia więcej takich artykułów. Błąd na błędzie, literówki, przeinaczenia…

  Druga sprawa, że artykuł mija się z prawdą i jest próbą „zaistnienia” autora. Moja mama jest osobą niepełnosprawną w stopniu znacznym – nie mieszka w centrum Gdyni, a mimo tego chwali sobie miasto i rozwiązania jakie się tutaj stosuje.

 3. Alicja pisze:

  proszę podjechać karetką, autem dostawczym pod blok przy Morskiej 9 – gratulacje dla Zarządu Dróg

 4. ANNA pisze:

  PROSZE O POMOC BO JESTEM MOLESTOWANA A ZACZELO SIE JAK ZAPOZNALAM MOJEGO MEZA JANA KOBUSA W ANTWERPI

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika