Spółka z o.o. o kapitale 1 zł. Kolejny dziwny twór rządzących polityków? | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 22.07.2013

Spółka z o.o. o kapitale 1 zł. Kolejny dziwny twór rządzących polityków?

o kapitale założycielskim w wysokości 1 zł? To nowy pomysł polityków PO. Na pierwszy rzut oka wygląda on dość dziwnie…

Spółka z o.o. o kapitale 1 zł. Kolejny dziwny twór rządzących polityków?

Od samego początku, istotą spółki z ograniczoną odpowiedzialnością było to, że jej właściciele nie odpowiadali majątkiem własnym za zobowiązania firmy wobec wierzycieli a odpowiadała za nie sama spółka swoim majątkiem utworzonym z wkładów wspólników. Stąd tzw. lub założycielski. Jeszcze do niedawna minimalnym kapitałem potrzebnym do stworzenia spółki z o.o. było 50 tys. zł. Niedawno zmniejszono ten limit do 5 tys. Obecnie planowane są kolejne zmiany pozwalające stworzyć spółkę z kapitałem w wysokości 1 zł…

Pytanie tylko jakie zobowiązania pokryje kapitał w wysokości 1 zł? Być może w przypadku spółki o tak symbolicznym kapitale założycielskim, jej właściciele będą odpowiadali własnym majątkiem za zobowiązania spółki – takie głosy pojawiają się nieoficjalnie. Ale wówczas będzie to niezgodne z pierwotnym założeniem dotyczącym spółki z o.o., bo majątek własny właścicieli nie będzie chroniony. Przypomnijmy tylko, że spółki, w których za wierzytelności odpowiadają ich właściciele – już w polskim prawie istnieją. Przykładem jest choćby .

Po co zatem ten nowy wytwór prawny mający cechy spółki cywilnej a nazywający się spółką z ograniczoną odpowiedzialnością?

VN:F [1.9.22_1171]
OCEŃ ARTYKUŁ
Wynik: 7.8/10 (wszystkich: 4)
Spółka z o.o. o kapitale 1 zł. Kolejny dziwny twór rządzących polityków?, 7.8 out of 10 based on 4 ratings

Polub Gazetę Bałtycką na Facebooku:

Autor

Michał Lange

-

publicysta i komentator. Twórca niezależnych mediów. Autor artykułów naukowych i popularnonaukowych dotyczących języka polityki, PR i marketingu politycznego. Twitter: @MichalLange

Wyświetlono 1 Komentarz
Napisano
  1. Anonim napisał(a):

    Odpowiedź jest bardzo prosta.
    Za zobowiązania spółki opowiadają wspólnicy oraz/lub zarząd.

    Natomiast spółka z o.o. ma zasadniczą zaletę jeśli chodzi o własność, której nie ma spółka cywilna – wystarczy sprzedać udziały i po temacie.
    Dlatego nie bardzo rozumiem czego autor artykułu nie rozumie?

    Mam nadzieję, że udało mi się rozjaśnić umysł. 🙂

    VA:F [1.9.22_1171]
     Wynik: +2 (oddano 2 głosów)

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>