Niemiecki uniwersytet wynalazł aktywną substancję blokującą komórki raka skóry | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 3.05.2014

Niemiecki uniwersytet wynalazł aktywną substancję blokującą komórki raka skóry

Naukowcy z Kliniki i Polikliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii Szpitala Uniwersyteckiego w Würzburgu odkryli właśnie nową substancję czynną, która może zatrzymać wzrost komórek raka skóry.

UniwersytetWuerzburg

Odkrycia mogą pomóc w przeciwdziałaniu rakowi z komórek Merkla – rzadkiej, ale bardzo agresywnej postaci raka skóry występującej u osób z obniżonym układem odpornościowym.

Badacze odkryli, że szczególnie białka kodowane przez genom wirusowy, zwany Antygenem T, są w stanie spowodować unieczynnienie w tak zwanym białku glejaka siatkówki, którego zadaniem jest zapobieganie niekontrolowanemu rozprzestrzenianiu się komórek.

Dlatego interakcja Antygenów T i białka glejaka siatkówki zapewnia potencjalne metody terapii, twierdzi uniwersytet.

Uczeni Kliniki i Polikliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii Szpitala Uniwersyteckiego w Würzburgu opublikowali wyniki swoich badań w czasopiśmie naukowym Plos One.

„Dla Antygenu T do interakcji z białkiem siatkówczaka potrzeba określonego białka jako pośrednika, czyli tzw. białka szoku cieplnego HSP70” – powiedział Christian Adam, pracownik naukowy uniwersytetu i pierwszy autor ww. badań.

W trakcie analiz naukowcy zablokowali HSP70 w chemicznym inhibitorze i zbadali tego konsekwencje.

„Spośród siedmiu komórek, nad którymi pracowaliśmy, pięć zamarło po chemicznym leczeniu” – oznajmił Adam, dodając, że rezultaty dały „pewną dozę nadziei”.

Jednak to, czy ten inhibitor może zostać użyty w celach terapeutycznych i czy może zatrzymać wzrost komórek nowotworowych w innych typach raka, musi zostać potwierdzone w kolejnych badaniach, ogłosił uniwersytet.

Dopóki nowy specyfik w leczeniu raka nie pojawi się na rynku, dopóty potrzeba będzie „wykonać o wiele więcej badań i testów, które są niezbędne”.

Źródło: xinhuanet.com


Polub Gazetę Bałtycką na Facebooku:

Autor

- żurnalista, komentator sportowy. Miłośnik piłki nożnej i sympatyk tenisa ziemnego. Meloman, interesuje się geografią, historią, kinematografią i polityką. E-mail: raffalb@o2.pl

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>