Nowy budynek Instytutu Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego [WIZUALIZACJA] | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 20.12.2012

Nowy budynek Instytutu Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego [WIZUALIZACJA]

Uniwersytet Gdański otrzyma prawie 100-procentowe  dofinansowanie na budowę nowego gmachu Instytutu Biotechnologii. Budowa rozpocznie się w 2013 roku. Zakończenie inwestycji zaplanowano w roku 2015.

Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. dr hab. Bernard Lammek podpisał w Ośrodku Przetwarzania Informacji w Warszawie umowę na realizację nowej inwestycji – budowy budynku Instytutu Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego. Projekt realizowany będzie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Całkowita wartość inwestycji wynosi 53 069 416,80 zł brutto, Uniwersytet otrzyma dofinansowanie ze środków Programu w wysokości 53 066 956,80 zł. W uroczystości podpisania umowy w Warszawie udział wzięli także Dziekan Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG GUMed prof. dr hab. Igor Konieczny oraz Kanclerz Uniwersytetu Gdańskiego prof. UG dr hab. Jerzy Gwizdała.

W ramach projektu na potrzeby naukowo-dydaktyczne Uniwersytetu Gdańskiego powstanie budynek Instytutu Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego wraz z nowoczesnym wyposażeniem. Budynek o powierzchni użytkowej to 7 868,18 m² obejmie łącznie 4 kondygnacje naziemne i 1 podziemną.

Będzie to jeden z najnowocześniejszych gmachów naukowo-dydaktycznych. Znajdą się w nim specjalistyczne laboratoria, m.in. bioinformatyczne, analiz biomolekularnych, zespół fitotronów, laboratorium o podwyższonych wymaganiach czystości i szczelności, laboratorium izotopowe i pracownie do badań rozwojowych.

W budynku będą się mieściły nowoczesne pomieszczenia dydaktyczne dla studentów i doktorantów, m.in. laboratoria dydaktyczne, naukowo-dydaktyczne, sale seminaryjne, sale komputerowe, audytorium na 180 osób, pomieszczenia dla kół studenckich, czytelnia, sala Rady Wydziału. Sale komputerowe będą w pełni wyposażone – łącznie w budynku będą dostępne 123 stanowiska ICT.

W Specjalistycznym Laboratorium Bioinformatycznym zostanie utworzony tzw. klaster obliczeniowy (zespół specjalistycznych komputerów). Z klastra obliczeniowego, specjalistycznych pracowni i laboratoriów będą korzystali pracownicy naukowo-dydaktyczni oraz studenci i doktoranci w ramach zajęć dydaktycznych. Sale wykładowe i laboratoria wyposażone zostaną w tablice interaktywne i projektory multimedialne z ekranami projekcyjnymi, co umożliwi prowadzenie wykładów i zajęć z prezentacjami multimedialnymi. W budynku będą również pomieszczenia pomocnicze, mi.in: magazyny odpadów chemicznych i biologicznych, wytwornica suchego lodu oraz pomieszczenie na rowery. Dzięki podziałowi budynku na trzy specjalne strefy, będzie możliwe wprowadzenie procedur bezpieczeństwa oraz kontroli dostępu do poszczególnych części.

– Dzięki budowie nowego gmachu Instytutu Biotechnologii na terenie kampusu UG w Gdańsku-Oliwie, gdzie już znajdują się wydziały eksperymentalne, takie jak Wydział Biologii, Wydział Chemii i Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki w większym zakresie będzie możliwe realizowanie wspólnych projektów naukowych i dydaktycznych z zakresu nauk ścisłych  – powiedział prof. Bernard Lammek, Rektor Uniwersytetu Gdańskiego. – Łatwiejsza będzie wymiana doświadczeń i pomysłów, a studenci UG będą mieli szeroki dostęp do wielu specjalistycznych laboratoriów i pracowni w ramach kilku wydziałów. Przeniesienie ostatniego Wydziału eksperymentalnego UG na teren kampusu w Gdańsku-Oliwie przyczyni się znacznie do realizacji idei interdyscyplinarnych badań naukowych i procesu dydaktycznego.

Autor

- dziennikarka Gazety Bałtyckiej.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika