Ciała trzech zaginionych Izraelczyków znalezione w pobliżu Hebronu | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 1.07.2014

Ciała trzech zaginionych Izraelczyków znalezione w pobliżu Hebronu

Izraelskie siły bezpieczeństwa w poniedziałek wieczorem odkryły ciała trzech izraelskich nastolatków, którzy zaginęli 2 czerwca w pobliżu Hebronu na Zachodnim Brzegu.

ZabiciNastolatkowie_Izrael

Zwłoki 9-letniego Eyala Yifracha oraz 16-letnich Naftaliego Frankela i Gilada Shaera znaleziono na Wyżynie Judejskiej na południu Zachodniego Brzegu, na północ od Hebronu, między palestyńskim miastami Beit Ummar i Halhul. Ich ciała zostały odkryte w obszarze kontrolowanym przez Autonomię Palestyńską niedaleko miejsca, gdzie byli oni uznani za porwanych.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu zwołał Biuro Bezpieczeństwa Dyplomatycznego, aby omówić rozwój ostatnich wydarzeń i możliwy kierunek działania. Izraelski parlament natychmiast przestał obradować otrzymaniu tej informacji i wznowi prace dzisiaj.

Setki izraelskich żołnierzy, którzy działali w pobliżu Halhul podczas zabierania ciał, wywołały starcia z palestyńskimi demonstrantami. Protestujący obrzucali kamieniami żołnierzy i ich pojazdy. Podejrzewani porywacze nie zostali dotąd zatrzymani.

Izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły obławę na terytoriach Zachodniego Brzegu w ciągu ostatnich dwóch tygodni (nazwa operacji: „BrotherR7;s Keeper”), żeby wyśledzić zaginionych nastolatków i ich porywaczy. Ponad 420 palestyńskich podejrzanych aresztowano, a niektóre instytucje Hamasu zamknięto z tego powodu.

Operacje w postaci najazdów i nocnych poszukiwań wzdłuż Zachodniego Brzegu przeprowadzono w ponad 2200 miejscach. Więcej niż czterech Palestyńczyków zginęło w starciach pomiędzy nimi a izraelską armią w ubiegłych dwóch tygodniach.

Premier Netanjahu powiedział, Hamas stoi za tym atakiem i wezwał prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa, aby rozwiązał tę sprawę ze swoim rządem.

Agencja Bezpieczeństwa podała nazwiska dwóch głównych podejrzanych o porwanie nastolatków w miniony czwartek.

Oprócz operacji na Zachodnim Brzegu bojownicy w Strefie Gazy uruchomili ponad 70 rakiet w kierunku południowego Izraela. Izrael w odwecie dokonał kilku ataków bombowych, w rezultacie czego zginęło co najmniej trzech Palestyńczyków, jak doniosły lokalne media.

W niedzielę Netanjahu zakomunikował, że Izrael jest gotowy do rozbudowania operacji przeciwko Hamasowi. Z kolei Abbas potępił podejrzenie porwania i oznajmił, że obojętnie kto jest za to odpowiedzialny, chce zniszczyć Autonomie Palestyńską.

Źródło: Xinhua

Autor

- żurnalista, komentator sportowy. Miłośnik piłki nożnej i sympatyk tenisa ziemnego. Meloman, interesuje się geografią, historią, kinematografią i polityką. E-mail: raffalb@o2.pl

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika