UE przekaże 750 mln euro na bezpieczeństwo w Afryce | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 17.07.2014

UE przekaże 750 mln euro na bezpieczeństwo w Afryce

przyjęła właśnie program działań, który zapewni do 750 milionów euro (około 1 mld dolarów), aby wesprzeć pokój i w Afryce, ogłosili delegaci UE podczas pobytu w Ghanie.

UE_flaga

Finansowanie będzie odbywać się za pośrednictwem Instrumentu na rzecz Pokoju w Afryce (APF) w latach 2014-2016 w celu wsparcia Unii Afrykańskiej i afrykańskich organizacji subregionalnych w ich wysiłkach na rzecz pokoju i bezpieczeństwa.

Wstępna kwota, tj. 325 mln euro, zostanie przeznaczona na wsparcie trwających operacji pokojowych w bieżącym roku.

Komisarz UE ds. rozwoju, Andris Piebalgs, powiedział, że ostatni wkład finansowy „pokazuje nieustające zaangażowanie Unii Europejskiej w swojej pracy na rzecz pokoju i bezpieczeństwa w Afryce”.

„Finansowanie pozwoli nam rozszerzyć wsparcie Unii Europejskiej, które jest niezbędna dla powodzenia prowadzonych operacji pokojowych przez państwa afrykańskie, takie jak misja Unii Afrykańskiej w Somalii (AMISOM) i Międzynarodowa Misja Wsparcia w Republice Środkowej Afryki (Misca)” – powiedział.

Nowy program finansowania został ogłoszony przez przewodniczącego Komisji Europejskiej, Jose Manuela Barroso.

Od 2004 r. UE przeznaczyła ponad 1,2 mld euro funduszy dla APF, które zostały ustanowione w 2004 roku i stały się głównym instrumentem współpracy między Afryką a UE w sprawie pokoju i bezpieczeństwa.

UE pomogła również zorganizować ośmiotygodniowy kurs, aby szkolić operatorów z krajów afrykańskich w zakresie ochrony i bezpieczeństwa morskiego, które zgromadziło 26 menedżerów i przedsiębiorców z siedmiu krajów przybrzeżnych Zatoki Gwinejskiej, w tym Beninu, Kamerunu, Gabonu, Ghany, Nigerii, Wyspy Świętego Tomasza i Książęcej oraz Togo.

Pierwsza, anglojęzyczna sesja zakończyła się w Ghanie, jak podali delegowani UE.

Źródło: Xinhua

Autor

- niezależny serwis informacyjno-publicystyczny.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika