W Wielkiej Brytanii ruszyły już wybory do PE | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 22.05.2014

W Wielkiej Brytanii ruszyły już wybory do PE

rozpoczęły się już dziś w Wielkiej Brytanii, podczas gdy miliony Brytyjczyków przybywało do lokali wyborczych, aby zdecydować, kto może reprezentować ich w Unii Europejskiej.

WyborydoPEwUK

Źródło zdj.: The Independent

W sumie 73 posłów trafi do Parlamentu Europejskiego z Wielkiej Brytanii na podstawie proporcjonalnej reprezentacji mechanizmu głosowania.

Wybory, przeprowadzone w 12 okręgach wyborczych w całej Wielkiej Brytanii, cechuje jednolite przeniesienie systemu głosowania w Irlandii Północnej i regionalnego systemu listy partii reprezentowanej proporcjonalnie w pozostałej części kraju. Prosi się też obywateli do głosowania na daną partię, aniżeli na jednostkę.

Wybory do Parlamentu Europejskiego w Wielkiej Brytanii w 2014 roku zbiegły się z wyborami lokalnymi w Anglii i Irlandii Północnej. Wielka Brytania i to pierwsze dwa kraje, które rozpoczęły udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego w tym roku.

Europejski jest jedyną wybieraną bezpośrednio instytucją w Unii Europejskiej.

751 posłów zostanie wybranych do PE z całej Europy w ciągu najbliższych trzech dni i zajmie swoje miejsca od lipca. Będą kształtować europejskie prawodawstwo i wpływać na europejską politykę przez najbliższe pięć lat.

Wyniki wyborów zostaną ogłoszone w niedzielę, kiedy skończy się głosowanie w 28 państwach członkowskich Unii Europejskiej.

Źródło: Xinhua


Polub Gazetę Bałtycką na Facebooku:

Autor

- żurnalista, komentator sportowy. Miłośnik piłki nożnej i sympatyk tenisa ziemnego. Meloman, interesuje się geografią, historią, kinematografią i polityką. E-mail: raffalb@o2.pl

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>