Wymyślił antidotum na trudno gojące się rany
Nowej generacji opatrunki medyczne na rany zainfekowane gronkowcem złocistym, a więc na obrażenia trudno gojące się opracował mgr inż. Grzegorz Gorczyca doktorant z Wydziału Chemicznego.
Opatrunki wyglądem przypominają gąbkę lub mają postać hydrożelową, wykazują właściwości przeciwdrobnoustrojowe. Materiał ma opatentowany skład i technologię wytwarzania. Teraz czas na wdrożenie, produkcję i dystrybucję.Młody naukowiec napisał już biznes plan o nazwie AquaPharm, dzięki któremu wygrał konkurs „Jaskółki przedsiębiorczości”.
W środę, 20 czerwca podczas spotkania Senatu Politechniki Gdańskiej o godz. 13.15, mgr inż. Grzegorz Gorczyca otrzyma Puchar Rektora oraz tablet.
Pomimo dużej różnorodności materiałów opatrunkowych dostępnych na rynku wyrobów medycznych, opatrunek opracowany przez zespół Grzegorza Gorczycy, charakteryzuje się szeregiem zalet, które wynikają zarówno z samych właściwości materiału, jak i technologii jego wytwarzania.
Poza właściwościami przeciwbakteryjnymi, wykazuje właściwości przeciwutleniające – większe nawet kilkunastokrotnie od aktualnie stosowanych materiałów.
Charakteryzuje się także zwiększoną zdolnością do absorbcji wysięków z rany – ma większą chłonność, dzięki czemu zapewnia odpowiednie – wilgotne środowisko gojenia.
– Chociaż istnieje dość sporo tzw. opatrunków na bazie polimerów naturalnych, nasz opatrunek jest zupełnie inny. O jego innowacyjności stanowi połączenie unikalnych cech materiałów należących do tzw. opatrunków nowej generacji z potencjałem peptydów antydrobnoustrojowych, a zaproponowana technologia rozwiązuje wiele problemów, z jakimi dotychczas borykali się producenci produktów substytucyjnych – mówi mgr inż. Grzegorz Gorczyca, słuchacz III roku studiów doktoranckich na Wydziale Chemicznym PG.
Materiał opracowany pod kierunkiem Grzegorza Gorczycy posiada wyróżniające się właściwości przeciwutleniające, wysoki stopień przepuszczalności dla pary wodnej i powietrza, wysoką zdolność absorbowania zapachów a także zwiększone tempo hamowania krwawienia. Warto dodać, że opatrunki te są całkowicie biodegradowalne.
Innowacyjny materiał opatrunkowy został opracowany na bazie polimerów naturalnych chitozanu, kolagenu i żelatyny. Jest alternatywą dla dotychczas stosowanych terapii w leczeniu trudno gojących się ran skórnych, a zwłaszcza tych zakażonych gronkowcem złocistym, w tym wielolekoopornymi szczepami MRSA.
Sam projekt matrycy, w której umieszczone zostały peptydy antydrobnoustrojowe, jest zdaniem Grzegorza Gorczycy, rozwiązaniem dotychczas niespotykanym. Unikalna jest też technologia przetwarzania chitozanu.
Opatrunki te przeznaczone są głównie na rany zainfekowane gronkowcem złocistym, dlatego peptydy w nich używane skierowane są głównie przeciwko niemu. Jednak w zależności od tego, jaki rodzaj czynników przeciwdrobnoustrojowych będzie wykorzystany w materiale opatrunkowym, mogą one być skierowane przeciwko innym drobnoustrojom. Natomiast materiał bez zawartości peptydów antydrobnoustrojowych może być z powodzeniem wykorzystany do opatrywania standardowych ran i skaleczeń.
– Biznes plan AquaPharm powstał na bazie badań będących przedmiotem mojej pracy doktorskiej, którą realizuję aktualnie w Katedrze Technologii Leków i Biochemii na Wydziale Chemicznym Politechniki Gdańskiej pod opieką prof. Sławomira Milewskiego – mówi mgr inż. Grzegorz Gorczyca.
Pieniądze na badania pochodzą z grantu w ramach programu „Ventures”, który mgr inż. Gorczyca otrzymał w 2010 roku na projekt pod nazwą „Otrzymywanie nowych polimerowych materiałów o aktywności przeciwdrobnoustrojowej”. W ramach grantu m.in. skompletował zespół.
– Mam nadzieję, że firmy produkujące wyroby medyczne, bądź kosmetyczne zainteresują się naszymi opatrunkami – podkreśla Grzegorz Gorczyca. – Zanim jednak materiał zostanie wprowadzony do sprzedaży musimy zainteresować odpowiedniego partnera gospodarczego, przeprowadzić szereg badań na odpowiedniej grupie odbiorców. W zależności od docelowej grupy odbiorców, czy to z rynku kosmetycznego czy farmaceutycznego, wydaje mi się, że potrzebujemy od dwóch do trzech lat.
W wiosennej edycji konkursu „Jaskółki przedsiębiorczości” wyróżniono trzy pomysły na biznes. Pierwszą nagrodę dla autora projektu AquaPharm sponsoruje spółka Solvit. Drugie miejsce zajęli panowie Michał Ditrich i Tomasz Muszyński, doktoranci z Wydziału Mechanicznego autorzy projektu RenovaMED. W nagrodę otrzymają 2 tys. zł oraz miejsce w Gdańskim Inkubatorze Przedsiębiorczości STARTER ufundowane przez Gdańską Fundację Przedsiębiorczości. Trzecie miejsce i 1 tys. zł otrzymał Maciej Skrzos, student Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki za projekt pt. Portal Medyczny Dla Lekarzy. Obie nagrody pieniężne ufundował rektor PG.
Konkurs „Jaskółki Przedsiębiorczości” adresowany jest do studentów i doktorantów naszej uczelni. Jego zadaniem jest propagowanie innowacyjnej przedsiębiorczości akademickiej. W konkursie preferowane są projekty bazujące na nowoczesnych technologiach oraz innowacyjne rozwiązania z zakresu produktu lub usługi.
Porozumienie z Solwit S.A.
Porozumienie w sprawie współpracy zawiera Politechnika Gdańska oraz spółka Solwit.Porozumienie zakłada współpracę dedykowaną realizacji wspólnych projektów badawczych zmierzających do wykorzystania potencjału naukowego uczelni oraz zaplecza Solwit. Strony deklarują tworzenie ruchu open source, a Solwit zobowiązuje się do wspierania przedsiębiorczości akademickiej poprzez udział w organizacji seminariów, konferencji, warsztatów i konkursów.
Warto dodać, że spółka Solwit jest fundatorem pierwszej nagrody – tabletu, dla zwycięzcy konkursu na najlepszy biznes plan „Jaskółki przedsiębiorczości”.