Nowe, 72-godzinne zawieszenie broni w Strefie Gazy | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 11.08.2014

Nowe, 72-godzinne zawieszenie broni w Strefie Gazy

Oczekuje się teraz, że Izrael wyśle negocjatorów, aby spotkać się z palestyńskimi odłamami w poniedziałek po ustalonym nowym 72-godzinnym rozejmie.

RozejmKair_StrefaGazy

Nowe 72-godzinne zawieszenie broni obowiązuje od poniedziałku rano w Strefie Gazy i daje nadzieję na świeże wytchnienie wobec krwawego konfliktu pomiędzy Izraelem a Hamasem, który spustoszył palestyńską enklawę.

Rozejm został uzgodniony po tym, jak Egipt ogłosił, że otrzymał „równoczesne porozumienie” z obu stron dotyczące rozejmu, który rozpoczął się o 2:00 (GMT) w niedzielę.

Izraelscy przedstawiciele powiedzieli, że przystali na nowe zawieszenie broni wynegocjowane przez Palestyńczyków w Kairze po mediacji ze strony Egiptu.

Izrael wyśle negocjatorów do stolicy Egiptu w poniedziałek, czyli dzisiaj, jeśli nie zdarzy się nic nieoczekiwanego.

Egipt wezwał obie strony do korzystania z zastoju, żeby „osiągnąć kompleksowe i trwałe zawieszenie broni”.

Poprzednie 72 godziny zawieszenia broni wynegocjowane przez Kair zakończyły się w piątek rano i z powrotem doszło do konfliktu między Izraelem a Hamasem, który prowadzony był w Strefie Gazy.

Izrael wycofał się z negocjacji w sprawie rozejmu w Kairze w piątek tuż po ostatnim zawieszeniu broni zakończonym w fali przemocy.

Rozejm_StrefaGazy_082014

Począwszy od niedzielnego popołudnia liczba ofiar w Strefie Gazy osiągnęła 1939 osób. Według ONZ około 73 procent zabitych to cywile.

Łącznie 64 izraelskich żołnierzy poniosło śmierć, jak również trzech cywilów po izraelskiej stronie.

Nisreen El-Shamayleh z Al Jazeera, który przebywa w zachodniej Jerozolimie, powiedział, że Benjamin Netanjahu, Izraela, znalazł się pod presją na arenie międzynarodowej, jak i krajowej.

„Tamtejsi ludzie [obywatele Izraela R1; przyp. red.] są sfrustrowani, zwłaszcza ci mieszkający na południu, których ewakuowano z domów przy granicy ze Strefą Gazy na miesiąc. Po tym czasie powiedziano im, by wrócili do domu w czasie zawieszenia broni, żeby następnie tylko dowiedzieć się, że walka została wznowiona” – powiedział.

„On [Netanjahu R1; przyp. red.] jest także pod presją społeczności międzynarodowej, aby powrócił na rozmowy do Kairu”.

Minister Bezpieczeństwa Publicznego Yitzhak Aharonovitch powiedział, że jeśli rozmowy w celu zapewnienia trwałego zawieszenia broni do niczego nie doprowadzą, to powrót do Gazy będzie jedyną możliwością.

„W chwili, gdy drzwi się zamykają, a negocjacje nie przyniosą żadnych owoców, będziemy kontynuować ogień… nie będziemy mieć prawdopodobnie wyboru, a następnie znowu tam ruszymy” R1; powiedział w radiu.

Tymczasem szef Hamasu Khaled Meshaal powiedział agencji prasowej AFP w niedzielę, że trwały rozejm musi doprowadzić do zniesienia izraelskiej blokady Strefy Gazy.

Meshaal oznajmił, że ostatnia umowa o zawieszeniu broni „jest jednym ze sposobów bądź taktyką, aby zapewnić sukces negocjacji lub ułatwić dostarczenie pomocy humanitarnej do Strefy Gazy”.

Końcowym „celem jest spełnienie wymagań Palestyńczyków i żeby Strefy Gazy istniała bez blokady”.

Źródło: AlJazeera.com

Autor

- żurnalista, komentator sportowy. Miłośnik piłki nożnej i sympatyk tenisa ziemnego. Meloman, interesuje się geografią, historią, kinematografią i polityką. E-mail: raffalb@o2.pl

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>