Stacja Emigracja: Wojciech Pszoniak - spotkanie z aktorem w Teatrze Miejskim w Gdyni | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 9.12.2012

Stacja Emigracja: Wojciech Pszoniak – spotkanie z aktorem w Teatrze Miejskim w Gdyni

Już 10 grudnia o godzinie 18:00 odbędzie się spotkanie z Wojciechem Pszoniakiem w Teatrze Miejskim w Gdyni, na który zaprasza gdyńskie Muzeum Emigracji. Spotkanie dotyczyć będzie doświadczeń emigracyjnych i życiu zawodowym aktora. Rozmowę prowadzić będzie Michał Komar, krytyk filmowy, autor sztuk teatralnych, scenarzysta oraz współautor książki „Aktor”.

Wojciech Pszoniak, urodzony 2 maja 1942 roku we Lwowie polski aktor teatralny i filmowy. Jego młodzieńcze lata związane były z muzyką, grał na skrzypcach i klarnecie, podczas nauki w średniej szkole muzycznej w Bytomiu grał na oboju. Udzielał się również w orkiestrze wojskowej.

Jednak to z filmem i teatrem związał się na dłużej. Występował w amatorskich i studenckich teatrach. W 1961 roki założył kabaret „Czerwona Żyrafa”. Związany z deskami Starego Teatru w Krakowie, ale także Narodowego i Powszechnego w Warszawie. Od 1978 roku udziela się w teatrach francuskich.

Wojciech Pszoniak to absolwent i wykładowca warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego. Występował również w kabarecie „Pod Egidą”. Lata 80. dla Wojciecha Pszoniaka to przede wszystkim wyjazd na stałe do Francji, w latach 90. wrócił do polskich produkcji filmowych. Jego role w filmach reżyserii Andrzeja Wajdy są niezapomniane i nagradzanie.

Wcielił się w rolę dziennikarza i Stańczyka w „Weselu”, żydowskiego spekulanta Moryca Welta w „Ziemi Obiecanej”, za którą otrzymał nagrodę w Gdyni za pierwszoplanową rolę męską oraz zagrał przejmującego ’a w „Dantonie” – nagroda Word Festival w Montrealu. W 1991 roku otrzymał nagrodę Komitetu Kinematografii za tytułową rolę w „Korczaku”. To nie wszystkie wyróżnienia, które Wojciech Pszoniak otrzymał.

W 1972 wręczono Nagrodę im. Leona Schillera, w 1975 roku Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki II. Stopnia za „wybitne osiągnięcia w teatrze i filmie”, w 1977 roku za rolę w spektaklu TV „Nie do obrony” nagroda I FPTT w Olsztynie.

Wojciech Pszoniak może pochwalić się takimi odznaczeniami jak: Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi, Złoty Medal Zasłużony Kulturze oraz Narodowy Order Zasługi przyznany aktorowi za wkład w rozwój stosunków polsko-francuskich w dziedzinie kultury.

„Aktor” to wywiad-rzeka poprowadzony przez Michała Komara z Wojciechem Pszoniakiem.

Tytułowy aktor przedstawia historię swojego życia, kariery aktorskiej oraz relacji między tymi dwoma światami.

Podczas spotkania odbędzie się książki. Wstęp wolny.

Autor

- Gazeta Bałtycka

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika