Stacja Emigracja: Wojciech Pszoniak – spotkanie z aktorem w Teatrze Miejskim w Gdyni
Już 10 grudnia o godzinie 18:00 odbędzie się spotkanie z Wojciechem Pszoniakiem w Teatrze Miejskim w Gdyni, na który zaprasza gdyńskie Muzeum Emigracji. Spotkanie dotyczyć będzie doświadczeń emigracyjnych i życiu zawodowym aktora. Rozmowę prowadzić będzie Michał Komar, krytyk filmowy, autor sztuk teatralnych, scenarzysta oraz współautor książki „Aktor”.
Wojciech Pszoniak, urodzony 2 maja 1942 roku we Lwowie polski aktor teatralny i filmowy. Jego młodzieńcze lata związane były z muzyką, grał na skrzypcach i klarnecie, podczas nauki w średniej szkole muzycznej w Bytomiu grał na oboju. Udzielał się również w orkiestrze wojskowej.
Jednak to z filmem i teatrem związał się na dłużej. Występował w amatorskich i studenckich teatrach. W 1961 roki założył kabaret „Czerwona Żyrafa”. Związany z deskami Starego Teatru w Krakowie, ale także Narodowego i Powszechnego w Warszawie. Od 1978 roku udziela się w teatrach francuskich.
Wojciech Pszoniak to absolwent i wykładowca warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego. Występował również w kabarecie „Pod Egidą”. Lata 80. dla Wojciecha Pszoniaka to przede wszystkim wyjazd na stałe do Francji, w latach 90. wrócił do polskich produkcji filmowych. Jego role w filmach reżyserii Andrzeja Wajdy są niezapomniane i nagradzanie.
Wcielił się w rolę dziennikarza i Stańczyka w „Weselu”, żydowskiego spekulanta Moryca Welta w „Ziemi Obiecanej”, za którą otrzymał nagrodę w Gdyni za pierwszoplanową rolę męską oraz zagrał przejmującego Robespierre’a w „Dantonie” – nagroda Word Film Festival w Montrealu. W 1991 roku otrzymał nagrodę Komitetu Kinematografii za tytułową rolę w „Korczaku”. To nie wszystkie wyróżnienia, które Wojciech Pszoniak otrzymał.
W 1972 wręczono Nagrodę im. Leona Schillera, w 1975 roku Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki II. Stopnia za „wybitne osiągnięcia w teatrze i filmie”, w 1977 roku za rolę w spektaklu TV „Nie do obrony” nagroda I FPTT w Olsztynie.
Wojciech Pszoniak może pochwalić się takimi odznaczeniami jak: Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi, Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis oraz Narodowy Order Zasługi przyznany aktorowi za wkład w rozwój stosunków polsko-francuskich w dziedzinie kultury.
„Aktor” to wywiad-rzeka poprowadzony przez Michała Komara z Wojciechem Pszoniakiem.
Tytułowy aktor przedstawia historię swojego życia, kariery aktorskiej oraz relacji między tymi dwoma światami.
Podczas spotkania odbędzie się sprzedaż książki. Wstęp wolny.