Rehabilitacja po wylewie. Co zrobić po udarze?
Spastyczność to jedna z głównych konsekwencji udaru mózgu. Jak pomóc bliskim w powrocie do sprawności po wylewie? Szereg przydatnych porad prezentuje portal Medyczne Grono.
Ze spastycznością kończyny górnej, czyli bolesnym napięciem mięśniowym, zmaga się 30 procent osób po udarze. W praktyce oznacza to trudności w wykonywaniu nawet najprostszych codziennych czynności i zależność od innych osób. Z tego względu tak ważne na drodze w powrocie do sprawności po udarze jest wsparcie ze strony rodziny i bliskich.
Pacjenci po udarze mózgu narażeni są na silny stres i napięcie, które są wynikiem zarówno samego udaru, jak i zmian neurologicznych, które zachodzą w mózgu. Udar ma silny wpływ na sprawność ruchową, może też powodować problemy z wymową. Same zmiany zachodzą na tyle szybko, że osoby zdrowe i sprawne w ciągu kilkudziesięciu godzin, stają się zależne od innych. U 30 proc. pacjentów w ciągu 3 miesięcy po udarze może dodatkowo rozwinąć się także spastyczność poudarowa, czyli nadmierne, często bolesne napięcie mięśniowe. Ręka objęta spastycznością nie reaguje na polecenia mózgu tak jak dotychczas. Przykurczone mięśnie uniemożliwiają pełen zakres ruchów i czasem powodują ból. Prozaiczne dotąd czynności, jak chwytanie i puszczanie przedmiotów, stają się niemal niewykonalne, co bardzo zmienia życie osób chorych.
Szczegółowe informacje na temat rehabilitacji osób po udarach – na łamach portalu medycznego Medyczne Grono.
Medyczne Grono jest renomowany i niezależnym portalem branży medycznej. Porady, informacje, wywiady, kliniki, gabinety, sylwetki specjalistów.
Mojej Mamie pomogli specjalisci fizjoterapii z Gdanska. Polecam bo maja empatie i dobre podejscie do cwiczen po udarze mozgu
http://domowarehabilitacja.com/oferta-specjalna